出国留学
SAT
IELTS
TOEFL
GRE
SAT
PTE
多邻国
首页
练习
课程
我的SAT
首页
>
OG详解
>
题目详解
题目详解
题目来源来自网络
题目来源:
OG详解-OG4 数学1 Q6
正确答案:
6
问题反馈
收藏题目
详解
The correct answer is 9. It’s given that the customer spent $27 to purchase oranges at $3 per pound. Therefore, the number of pounds of oranges the customer purchased is $27(
1
p
o
u
n
d
$
3
), or 9 pounds.
0
题目标记:
答对了
答错了
漏选了
题目讨论
登录
免费查看解析
还没有账号?
马上注册