详解
Choice A is correct. It’s given that p represents the number of pounds of strawberries Lorenzo purchased and Lorenzo paid $1.90 per pound for the strawberries. It follows that the total amount, in dollars, Lorenzo paid for strawberries can be represented by 1.90p. It’s given that Lorenzo paid $2 for the box of cereal. If Lorenzo paid a total of $9.60 for the box of cereal and strawberries, it follows that the equation 1.90p+2 = 9.60 can be used to find p.
Choice B is incorrect and may result from conceptual errors. Choice C is incorrect and may result from conceptual errors. Choice D is incorrect and may result from conceptual errors.